Ugruntowanie

Jednym z podstawowych ćwiczeń bioenergetycznych jest ćwiczenie ugruntowujące. Zgodnie z zaleceniami Lowena, wykonuje się je aby wzbudzić wibracje w nogach i ułatwić ich odczuwanie. Wykonanie ćwiczenia nie zawsze, szczególnie u osób, które robią to po raz pierwszy, wzbudza wibracje w nogach. Młode osoby zazwyczaj reagują na nie szybciej. Ludzie starsi mogą mieć trudność z odczuciem wibracji bez wcześniejszej rozgrzewki.

Ćwiczenie to należy wykonywać z otwartymi ustami, aby oddech był zarówno głęboki, jak i pełny. Cały ciężar ciała powinien spoczywać na stopach, palce rąk mają lekko dotykać podłoża. Ciało powinno być wyważone pomiędzy piętami a palcami stóp. Pozycję należy utrzymać  rzez jedną do dwóch minut.

Jeśli czujesz, że wykonanie ćwiczenia staje się zbyt bolesne lub męczące, przerwij je. Czasami pojawi się mrowienie, które może stać się bardzo silne. Jest to znak, że oddychasz głębiej niż zwykle. Po powrocie oddechu do normy, odczucie mrowienia zniknie.

Odczuwanie kontaktu pomiędzy stopami a podłożem jest uznawane w bioenergetyce za uziemienie. Oznacza przepływ pobudzenia przez nogi, do stóp i podłoża. Osoba połączona z podłożem jest ugruntowana, a nie „bujająca w obłokach”. Bycie ugruntowanym oznacza stać mocno na własnych nogach – w szerszym znaczeniu oznacza kontakt osoby z realiami jej życia.

Ustaw stopy w odległości ok. 25 cm. Palce lekko skierowane do środka tak, by rozciągnąć mięśnie pośladków. Pochyl się i dotknij podłogi koniuszkami palców obu dłoni. Kolana powinny być lekko ugięte. Dłonie są całkowicie rozluźnione. Opuść głowę luźno w dół, tak nisko, jak to jest możliwe. Oddychaj przez usta spokojnie i głęboko. Utrzymuj tę pozycje przez ok. 1 minutę.